Łazienki Królewskie

Utrzymany w stylu angielskim park Łazienki Królewskie jest jednym z ulubionych miejsc na rodzinne spacery warszawiaków. Jednak swoją sławę zawdzięcza on nie tylko byciu oazą zieleni w jednej z najbardziej reprezentacyjnych części miasta.

Łazienki Królewskie w Warszawie to w gruncie rzeczy zespół pałacowo-parkowy będący letnią rezydencją swojego założyciela króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Choć pierwszymi właścicielami tego terenu byli książęta Mazowieccy, dopiero Stanisław Herakliusz Lubomirski dojrzał w nim potencjał wznosząc tu pierwszy budynek Łaźni. Prawdziwym entuzjastą tego miejsca okazał się być ostatni król elekcyjny, któremu zawdzięczamy obecny wygląd parku wraz ze wszystkimi jego pomnikami oraz czterema ogrodami tematycznymi.

Tu, gdzie architektura styka się z przyrodą

Niewątpliwie najbardziej charakterystyczną budowlą Łazienek jest klasycystyczny Pałac na Wodzie.  Romantycznie odbijająca się w tafli wody fasada budynku stanowi wspaniałe tło wielu pamiątkowych zdjęć. Obecnie w pałacu mieści się muzeum oraz odbywają liczne wydarzenia kulturalne. Jednak ich prawdziwą mekką jest oddalony o kilka kroków amfiteatr również oblany z jednej strony przez wody przypałacowego jeziora. Innymi ważnymi budowlami są: Ermitraż wraz z przylegającym do niego ogrodem;Stara Pomarańczarnia, zwana również Starą Oranżerią, w której wschodnim skrzydle mieścił się Teatr Stanisławowski; Biały Domek - będący pierwszą zaprojektowaną przez Dominika Merliniego na polecenie króla budowlę na terenie Łazienek a także Pałacyk Myśliwski.

Innymi wybitnymi architektami, których kunszt możemy podziwiać na terenie parku byli: Wilhelm Henryk Minter projektant słynnej Podchorążówki i Koszarów Kantonistów mieszczących obecnie zbiory Muzeum Łowiectwa, Jan Christian Kamsetzer twórca m.in wspomnianego już Amfiteatru, Jakub Kubicki projektant Belwederu, Nowej Kordegary a także Świątyń Egipskiej i Sybilii.

Niezwykle widowiskowy, gdyż odbiegający swoją stylistyką od reszty parku jest Ogród Chiński z Pawilonem Chińskim, Ażurową Altaną oraz kamiennym mostkiem usytuowanym tuż nad niewielkim strumyczkiem.

Od 2015 roku spacerowicze mogą również podziwiać niewielki Ogród Holenderski znajdujący się tuż przed Starą Pomarańczarnią.

Nocleg w pobliżu jednego z najsłynniejszych pomników Warszawy

Zlokalizowanymi w najbliższej odległości od parku apartamentami są 1- 2 osobowe studia przy ulicy Polnej 32 oddalone zaledwie 900 metrów od głównego wejścia do Łazienek mieszczącego się przy Alejach Ujazdowskich.

Najbardziej kojarzonym ze stolicą obok pomnika Syrenki i Kolumny Zygmunta postumentem jest secesyjny pomnik Fryderyka Chopina znajdujący się również na terenie Parku Łazienki. Warszawa i jej mieszkańcy wyrazili ogromny wkład w jego odbudowę po tym jak został zniszczony przez Niemcy Hitlerowskie w 1940 roku.

Aktualnie w miesiącach letnich w każdą niedzielę koncerty muzyki chopinowskiej gromadzą tłumy melomanów, którzy nie tylko rozkoszują się ponadczasowym pięknem muzyki, ale też malowniczymi okolicznościami przyrody zajmując miejsca na ławeczkach wśród geometrycznie rozstawionych klomb róż.