Muzeum Powstania Warszawskiego

Mieszczące się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ulicy Grzybowskiej 79 Muzeum Powstania Warszawskiego zostało stworzone w 1983 r., a utworzone w 2004r. w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania. Ta samorządowa instytucja kultury prowadzi nie tylko działalność naukowo-badawczą, ale zajmuje się także dokumentowanie przebiegu powstania i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Jego celem jest pokazywanie przyszłym pokoleniom Polaków sensu wydarzeń 1944 roku oraz oddanie hołdu bohaterom walczącym o wolność stolicy.

Nowoczesna, interaktywna ekspozycja składa się z autentycznych pamiątek z powstania zebranych wśród uczestników tamtych krwawych wydarzeń i ich spadkobierców. Przedstawia ona na tle wydarzeń społeczno-politycznych zarówno codzienne życie w trakcie okupacji hitlerowskiej jak i patriotyczny zryw powstańczy aż do czasów komunistycznego terroru i losów powstańców w latach Polskiej Republiki Ludowej.

Muzeum Powstania Warszawskiego w swoich zbiorach zgromadziło ponad 30 tysięcy eksponatów, wśród których znajdują się m.in.: broń, przedmioty codziennego użytku, listy, fotografie, ubrania, mapy i filmy z 1944 roku.

Jedyne takie muzeum

Muzeum Powstania Warszawskiego jest ewenementem w skali światowej, z roku na rok wzrasta liczba osób je odwiedzających. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, oddziaływaniem światłem, dźwiękiem i obrazem  oraz rozlokowaniu całej ekspozycji na trzech piętrach, a także autentycznym świadectwom uczestników powstania wizyta w tym wyjątkowym muzeum jest niezapomnianym przeżyciem.

Trasa ekspozycji została wytoczona zgodnie z chronologią wydarzeń, pozwalając wczuć się osobie zwiedzającej w klimat życia w trakcie Powstania, co ułatwiają efekty multimedialne oraz posadzka wykonana z granitowego bruku. Muzeum bowiem ma oddziaływać na wszystkie zmysły potęgując efekt zatarcia granic czasu.

Tajemnice okresu II wojny światowej do odkrycia wewnątrz i na zewnątrz budynku Muzeum

Wewnątrz budynku Muzeum udostępnione zwiedzającym są trzy poziomy: parter, antresola i pierwsze piętro, a także sala pod Liberatorem, czyli przestronna sala w której zawieszona jest wykonana w skali 1:1 replika samolotu Consolidated B-34 Liberator pilotowanego przez kap. Zbigniewa Szostaka i zestrzelonego przez wojska hitlerowskie. W skład repliki zostały włączone szczątki oryginalnego samolotu.To właśnie w tej sali można oglądać przygotowany w technologii 3D film "Miasto ruin" pokazujący ogrom zniszczeń zabudowy stolicy po kapitulacji Powstania Warszawskiego.

Na zewnątrz na uwagę zwiedzających zasługują:

  • wieża obserwacyjna, z której widać część panoramy Śródmieścia. Na jej szczycie umieszczono miniatury przedwojennych zabudowań znajdujących się w pobliżu Muzeum.
  • kaplica pod wezwaniem bł. ks. Józefa Stanka - powieszonego na własnej stule w czasie pacyfikacji Czerniakowa, a wyniesionego do godności błogosławionego przez papieża Jana Pawła II. W każdą niedzielę o godz. 12:30 jest tu odprawiana msza święta.
  • park wolności, którego centralnym miejscem jest 156 metrowy mur z wyrytymi nazwiskami ponad 11 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej poległych w Powstaniu. Po środku muru zawieszony jest dzwon Monter bijący każdego roku 1 sierpnia o godzinie 17 , czyli o godzinie "W".

W ramach ceny biletu istnieje możliwość obejrzenia filmu pt. "Miasto ruin". Całość zwiedzania muzeum wraz z projekcją filmu trwa okołu 2 godzin, dodatkowo warto poświęcić czas na wizytę w Parku Wolności oraz obejrzenie powszechnie stosowanego przez hitlerowców schronu Ringstand 58c, która potrwa maksymalnie 30 minut.