Pałac kultury, czyli pomnik socrealizmu w samym centrum stolicy

Pałac Kultury i Nauki jest bardzo dyskusyjny ze względu na swój polityczny wydźwięk. Jedni domagają się jego zburzenia, gdyż jest dla nich symbolem radzieckiego panowania. Inni uważają go za ważny element powojennej historii miasta, przy budowie którego zginęło zbyt wiele osób, by móc pozwolić na jego zrównanie z ziemią.

Niezależnie od nastawienia samych warszawiaków Pałac Kultury zwłaszcza w świadomości turystów stanowi nieodłączny element stołecznego krajobrazu. Jest również jednym z najlepiej rozpoznawalnych przez obcokrajowców budynków kojarzonych z miastem.

Kilka faktów

Powstały w nieco ponad trzy lata, między 1952, a 1955 rokiem Pałac Kultury i Nauki mierzy ponad 237 metrów wraz z iglicą wspornikową. Zaprojektowany przez radzieckiego architekta Lwa Rudniewa  ma 44 piętra, na których łącznie znajduje się 3288 pomieszczeń. Powstał z inicjatywy samego Stalina jako "Dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego". W czasie prac nad jego projektem Rudniew odwiedził najważniejsze polskie miasta, w których pozostała nienaruszona, tradycyjna zabudowa, w celu wniesienie do projektu elementów polskiej architektury, nadając mu w ten sposób bardziej familijny aspekt.

Ogromny, imponujący i poniekąd przytłaczający relikt minionego ustroju politycznego stał się jedną z atrakcji turystycznych między innymi ze względu na organizowane w jego wnętrzu targi, wydarzenia kulturalne i inne cykliczne imprezy. Niewątpliwie godnym zwiedzenia miejscem jest także taras widokowy w Pałacu Kultury dający  unikatową możliwość podziwiana rozciągającej się we wszystkich kierunkach panoramy miasta.

Dla wielu odwiedzających wjazd na zlokalizowany na trzydziestym piętrze budynku taras jest ciekawym, wartym doświadczenia przeżyciem.

Wygodny nocleg 600 metrów od Pałacu Kultury

Dla wszystkich turystów odwiedzających Warszawę niezwykle istotny jest wybór takiej lokalizacji noclegu, do której z łatwością mogliby dotrzeć o każdej porze dnia i nocy. Strategicznie ulokowane przy ulicy Hożej apartamenty umożliwiają komfortowe poruszanie się komunikacją miejską (tramwaje, autobusy) bez konieczności narażania się na stres prowadzenia pojazdu w wiecznie zakorkowanym ścisłym centrum. Takie umiejscowienie apartamentów pozwala także na swobodne korzystanie z szerokiej oferty nocnego życia kulturalnego.

Usytuowane w Śródmieściu apartamenty różniej wielkości są idealnym rozwiązaniem zarówno dla osób przybywających do Warszawy w interesach jak i dla grup turystów. Centralna dzielnica miasta jest bowiem doskonale skomunikowana z najdalszymi nawet krańcami metropolii za pomocą prężnie działających linii autobusowych i kolejowych.

Widoczny tuż po przybyciu do Warszawy droga kolejową Pałac Kultury otoczony ogromnym Placem Defilad i budzący liczne kontrowersje na stałe wpisał się w krajobraz miasta. Nie pozwala o sobie zapomnieć nawet teraz, gdy centrum zapełniły liczne, nowoczesne przeszklone wieżowce. Wznosi się wśród nich dumnie przypominając, że to właśnie on był prekursorem modernistycznej architektury tworzonej w kulcie metalu i betonu.